top of page
נסו את זה בבית 4+3
נסו את זה בבית 4+3

נסו את זה בבית 4+3

מדעני מכון דוידסון

ילדי השכנים שלי (כן, אלה מהחינוך הביתי) כבר מכירים את סדרת "נסו את זה בבית" בזכות שני הספרים הקודמים, שגרמו להם להשתלט על שולחן המטבח במשך שבועות ולפרוץ בשלל ניסויים מלהיבים בעזרת חומרים וציוד שיש בכל בית – אם כי רופא השיניים שלי, שקיבל ממני את הספרים ההם במתנה, סיפר לי שבניו הכריחו אותו לצאת למכולת כדי לקנות עוד כמה דברים שדווקא לא היו להם בבית (סליחה, גברת זילברברג, איך זה אין במזווה שלכם סודה לשתייה???). היה תענוג לראות את הפרצופים החמודים שלהם נדלקים כשהבאתי להם את שני הספרים החדשים בסדרה – האחד עם משחקי חשבון והשני עם ניסויים ותגליות מעולם הצומח.

"יששש!" קרא הבכור (11) בהתלהבות אחרי שעיין קצת בספר הכתום, "אני כל כך הולך להגניב את החברים שלי עם הקסם הזה!" הוא התכוון לקסם של ניחוש מספר: מבקשים מחבר/ה לבחור מספר של 2 ספרות, להפוך בו את סדר הספרות (למשל 17 ו-71), לחסר את המספר הקטן מהגדול ולחבר את הספרות של התוצאה, ומושיטים לו/ה את הנייר המקופל שבו רשמתם מראש את התוצאה, ומובן שייצא שצדקתם! לכל קסם מצורף הסבר קטן ומאיר עיניים, וגם פה (ההפרש בין מספר למספר ההופכי שלו תמיד מתחלק ב-9, וכל מספר שמתחלק ב-9 מתאפיין בכך שגם סכום ספרותיו = 9). אחותו בת השמונה הכי התלהבה מקסם "תעלומת השוקולד", שמראה איך להעלים מחפיסת שוקולד קובייה אחת – ולהותיר את החפיסה "שלמה", וממשחק הניחוש עם שלוש קוביות משחק, שבו מנחשים נכונה אילו מספרים מסתתרים בתחתית הקוביות שזרקנו. בספר הזה יש עוד קסמים פשוטים ונהדרים, כמו זה שמראה "איך לעבור דרך חור בנייר קטן", איך להוריד טבעת מחוט שקשור בין האצבעות, איך לעשות קשר בחבל כשמחזיקים בשני קצותיו בלי לעזוב, איך מודדים למי יש אגרוף יותר גדול – לצד ניסויים קצת יותר מורכבים או מאתגרים, לילדים גדולים או בעזרת הורים.

גם הספר הירוק נחל הצלחה רבתי: הילדים צבעו בעזרתו פרחים לבנים בעזרת צבעי מאכל, הורידו גשם בקופסת פלסטיק שהניחו בה אדמה עם זרעים, יצרו הדפסים על עלים (הודות לכלורופיל), הכינו "להביור" מקליפות של פומלית, גרמו לתפוח אדמה "להזיע", כתבו מלים בכתב סתרים על קליפת בננה, ועוד היד נטויה: יש בספר כמה ניסויים שדורשים זמן ומעקב צמוד, ועל תוצאותיהם עוד אשמע בוודאי בעתיד. גם פה מצורף הסבר קצר וברור על כל ניסוי, שמבהיר איך הקסם קורה ובזכות אילו חוקי טבע, ובסוף כל ספר יש מילון מונחים נהיר ובהיר שמסביר מהו פיגמנט, מהי מולקולה ומהם סוכרוז, כלורופיל, הידרופוביה ועוד (בספר הירוק) או מהם הסתברות, חוק המספרים הגדולים, מצולע, נפח, טבעת מביוס ועוד (בספר הכתום). זאת באמת סדרה מעולה שיצרו מדעני מכון דוידסון (אייר: פריאל חכים, עיצבה: יעל מיכלסון, וגילוי נאות: בעריכתי), וכבר שמעתי מהורים רבים שילדיהם התאהבו בה, ביצעו את הניסויים ולמדו בעזרתה לא מעט מושגי יסוד מדעיים. ליד כל ניסוי יש ברקוד לסריקה, המאפשר לראות סרטון ב-youtube שבו מדעני מכון דוידסון מדגימים אותו בשיתוף ילדים, וזה המקום להמליץ גם על שני הספרים הראשונים בסדרה, שכבר הפכו לרבי-מכר. להשיג בחנויות וברשתות הספרים (בסטימצקי במבצע קופה: 35 שקל לעותק) הסדרה מתאימה לבני 12-7 וכוללת ניסויים שיתאימו גם לילדי גן – השאר יחכו להם שיגדלו מעט.

סיגליות

bottom of page