top of page
לילדים טוב
לילדים טוב

לילדים טוב

יפעת וינשטיין-זהר וירון קולטון

אני מודה: בהתחלה חשדתי. כמו שאני חושדת בכל ספר ילדים מכוון-מטרה (שבעיניי אינו ספרוּת) – בעיקר כשהמחברים אינם סופרי ילדים, כי אם מומחים בתחום אחר. גם דפדוף זריז לא הפיג את חשדותיי, ולכן שמחתי כשהשכנים החמודים שלי הביעו נכונות להיות שפני ניסיון. נכונות נלהבת, יש לומר, שכּן הספר נפל עליהם בטיימינג מעולה: שני הילדים שלהם, בחינוך ביתי, נחשפו לא מכבר לפלאי הדמיון המודרך, ומאז הם מתעקשים על מנת "דמיון מודרך" לפני השינה, בעוד ההורה התורן המותש מטפס על קירות ומחשב את קצו לאחור. ואכן, תוך כמה ימים חזרה אלי השכנה ובפיה בשורה – זה עובד! הגדול והקטנה משתפים פעולה בששון, בוחרים סיפורים, מקשיבים רוב קשב לסיפורים מעניינים ומסקרנים ביותר – ונרגעים. האח הידד!

בספר שני חלקים: תחילה 10 סיפורים קצרים לרגיעה (שאמורה להעביר את המוח מגלֵי בֶּטא לגלי אלפא) ואחריהם 10 סיפורים ארוכים להעצמה, המוגשים בשפה אֶריקסוֹניַאנית – המשפיעה על התת-מודע, לפי שיטת NLP – לפיתוח דימוי עצמי בריא אצל הילד. הספר ממליץ לשלב בין סיפור קצר לארוך, לפי בחירת הילדים, ולקרוא את שניהם ברצף – מה שמאפשר לטף שבמיטה יותר ממאה צירופים שונים. ואכן, בניגוד לרוב הספרים שהשכנה החמודה שלי מכירה, המבטיחים לדבריה שלל הבטחות פומפוזיות על הכריכה – הספר הזה באמת מקיים: הסיפורים לרגיעה, שנראים על פניו "משעממים", הם בעצם מדיטטיביים להפליא ומַפנים את הקשב של הילד בעדינות וללא טרחנות למצב דמיוני מרגיע – כמו זה שבו הילדה המספרת מתרכזת בטיפות הגשם ("וכל טיפה יוצרת מעגלים-מעגלים, ההולכים ומתרחבים, גדלים ומתפשטים...") – והם מספיק קצרים כדי לא לשעמם. ואילו סיפורי ההעצמה מסקרנים ממש, קורים בהם דברים והקונפליקטים שמתוארים בהם נפתרים בצורה מקורית, חכמה ובלתי-צפויה (לעתים קרובות בעזרת שימוש בפנטזיה) – מחוץ לקופסה. למשל בסיפור "הציפור", כשהילד תומר לא מצליח להחליט באיזה חוג לבחור, הוא עולה לעליית הגג כדי לחשוב, מוצא שעון קוקייה ישן ונוצה צבעונית, והנוצה הופכת לציפור; הציפור לוקחת אותו על גבה למסע בזמן, שבו הוא צופה בעצמו פועל בתוך שלוש המסגרות שביניהן הוא מתלבט, ושלושתן טובות בעיניו, אבל בזכות המתנה שקיבל מהציפור – היכולת לדמיין את עצמו בעתיד – הוא כבר יודע במה יבחר, והולך לספר לאמא (אבל לא לקוראים). מתנות יפות כאלה עוברות ומחלחלות גם לילד הקורא.

במלים אחרות, מי שנרתע מהסברים פסיכולוגיים מסובכים ומלים ארוכות יכול לדלג בלב שקט על ההקדמה (המאלפת!) ולהסתפק בהנחיות הקריאה הברורות בפתח הספר; מניסיונם של השכנים שלי, מומלץ מאוד לפעול לפיהן. העלילות מאוזנות מגדרית, עם גיבורים וגיבורות, שפת הסיפורים חביבה למדי, ואלמנט הפנטזיה בעלילות מוצלח ביותר. מתנה מצוינת להורים(!) לשעת ההשכבה של גילאי 10-4, כעת במחיר מבצע באתר ההוצאה. הורים שלא סומכים על כישורי ההקראה שלהם יוכלו לקבל ברכישת הספר גרסה קולית שלו להורדה, בקולות המחברים, בתוספת 5 שקלים בלבד (מנוקד, 96 עמ').

מטר

bottom of page