top of page
השכנים
השכנים

השכנים

עינת צרפתי

איזה אושר, לגלות ספר ילדים מקורי נפלא כל כך! ספר מושלם, שאין בו אף מלה מיותרת, וציוריו מספרים כל כך הרבה סיפורים בכל כך הרבה רבדים, וכל-כולו קסם אחד גדול! אושר, אין מלה אחרת.

כבר ממבט ראשון, מתחשק להיכנס לתוך הספר תכף ומיד: העטיפה פותחת בפנינו דלת שמאחוריה מציצה ילדה, המספרת שהיא גרה בבית בן שבע קומות, ו"בכל קומה יש דלת קצת אחרת". בכניסה לבניין, שמיד עושה חשק לגור בו, יש שבע תיבות דואר צבעוניות, ואם נדמה לנו שבקרוב נוכל לנחש בעזרת הצבעים איזו תיבה שייכת לאיזו דירה, נגלה עד מהרה שהפתרון לחידה אינו פשוט כל כך וכי גם הציור הזה – כמו כל הציורים בספר – מלא רמזים דקים ומתוקים, שנונים ורב-שכבתיים, המשמחים את הלב ואת הנפש. כמו על גדר הבניין, גם בחדר הכניסה מודבקים עותקים של שלט קטן, המכריז על אוגר שאבד. וגם זה רמז – לסיפור קטן נוסף, המתגלגל לאורך כל ציורי הספר, שכדאי להשתהות ולהשתאות מולם ולהתבונן בכל פרט – ואפשר לפרש את סיפור האוגר האבוד בכל מיני צורות, או בכל פעם קצת אחרת. כי זה מה שיפה בספר הזה – כל דפדוף הוא הזמנה לגילויים חדשים, כמו הדמיון הפרוע של הילדונת שמספרת אותו. בספר אנחנו מתלווים אליה בשובה הביתה מבית הספר, אל טיולה היומי במעלה המדרגות עד לקומה השביעית. בכל קומה יש דלת, וכל קומה היא תחנה: תחילה רואים את דלת הדירה מבחוץ, שהילדה מתארת במלים חסכוניות ומדויקות להפליא, ואחר כך מגיעה כפולה צבעונית מדהימה שמתארת מה יש מאחורי הדלת, לפחות בדמיונה של הילדה. על המתרחש בכפולות אלה לא אכביר מלים, כדי לא לקלקל שלל הפתעות מרנינות שמסתתרות בכל אחת. אומר רק שאפשר ללמוד מהן המון-המון פרטים על חייו של כל מי שגר בכל קומה, ולא רק פרטים דמיוניים, בכל פעם מחדש. ובזהירות אוסיף גם שחיבור תסריטים הזויים על המתרחש מאחורי דלתות השכנים אינו זר מן הסתם לדיירי הקומות העליונות בבתים משותפים נטולי מעלית, גם לא למי שגידלה שתי ילדות במרום 80 מדרגות בדירת גג בלב ת"א, כמו הח"מ. ליד כל דלת הילדונת מגיבה אחרת – משתהה מעט, או קוראת בספר, או אוכלת משהו או ממהרת הלאה. וכל כך מתחשק לגור איתה בבניין הזה, ולטייל איתה כל יום ככה, עד למעלה. כי בקומה השביעית האחרונה היא גרה עם ההורים המשעממים שלה. וההורים שלה כל כך אוהבים אותה, והיא אותם, שהציורים פשוט עולים על גדותיהם מרוב אושר. אני בכוונה לא מסגירה פה יותר מדי פרטים, כי הספר מושלם מכדי שאנסה לתאר ולספר אותו. פשוט תשיגו אותו, בעיקר אם יש לכם בבית ילדים בני 4-8.

עינת צרפתי איירה לא מעט ספרי ילדים, וזהו הספר הראשון שגם כתבה. אני מאמינה שכדי לכתוב לפעוטות צריך נפש של אמן, או של משורר. לא כל מאייר מוצלח לילדים יודע לדייק גם במלים, אבל אין ספק שצרפתי היא אמנית גם בזה. תענוג לגלות יוצרת חדשה ונפלאה של ספרים לקטנים, ואני מצפה ומייחלת בסקרנות ובשמחה לספריה הבאים. ולמי שמרחם על הילדה שנאלצת לעלות שבע קומות תמימות(!) כדי להגיע הביתה, הנה פרשנות מקלה: יש שבע דירות בבניין, כל דירה על חצי קומה, סה"כ 3 קומות ודירת גג, אבל הילדה מעניקה לכל דירה קומה משלה. מותר לה! כעת במבצע באתר ההוצאה

כתר

bottom of page