top of page
סודות הרפואה המשלימה
סודות הרפואה המשלימה

סודות הרפואה המשלימה

רחל טלשיר

כמו רבות מקוראות מוסף "גלריה" של הארץ בראשית האלף, גם אני הייתי מכורה למדוריה המעולים של רחל טלשיר בענייני בריאות ותזונה. שוחרי צמחונות וטבעונות יכלו למצוא בהם שפע מידע מועיל, מתכונים מקוריים וראיונות עם מומחים בתחומם, או להרים גבה מול מידע שנראה באותם ימים הזוי ומקומם, כמו טורֶיה על שיטת קינגסטון (שלפיה די לנו בנוזלים שיש במזוננו הטבעי ומוטב לוותר על שתייה) ועל תרפיית שתן (באמצעות שתייתו ומריחתו על העור והשיער), שעוררו קוראים מהוגנים להגיב עליהם בחמת זעם אלימה באתר העיתון. כיום יש די חסידים לרוב השיטות האלטרנטיביות הללו, ומשמח מאוד למצוא את מרביתן מרוכזות בספר אחד.

לטעמי זהו ספר שצריך להיות בכל בית, כי יש בו שפע מידע חשוב על תזונה ותחזוקת הגוף מפי מגוון די גדול של מרפאים אלטרנטיביים, שכולם walk their talk ומהווים הוכחה מהלכת ליתרונות שיטתם. למי שמוכנה לשנות הרגלים כדי לשפר את בריאותה, הספר הזה יכול לשמש כ'תנ"ך' מרוכז; גם אם קשה לקבל או להסכים עם כל התיאוריות והשיטות המוצגות בו, שחלקן אף סותרות זו את זו לחלוטין, הרי יש בו עצות כה טובות מאת מבחר כה מגוון של מומחים מנוסים ופורצי דרך (חלקם כבר ז"ל), שאי-אפשר שלא להחכים ממנו ולשאוב ממנו כמה וכמה רעיונות פשוטים אך משני חיים, או יותר נכון – משפרי חיים. ואלה הם ושיטותיהם, על קצה המזלג: ד"ר גיזלה פינגר (לאכול מעט ולאט וללעוס היטב), שרה חמו (טבעונות, שיטת קינגסטון), ד"ר מירה ניאזוב (מקרוביוטיקה ומזון חם), רפי רוזן (ביואורגונומי, טיפול בשדות אנרגטיים), שושנה הררי (אוכל נא, ניקוי מיצים), גלי הנדל (ריפוי בלוטת התריס בצום גלוטן, קטניות, אגוזים ועוד), טלי בן-ארי (ריפוי פיברומיאלגיה, התססה), חני אייזנשטט-כרמי (ריפוי אנדומטריוזיס), לירון לסר (טבעונות, ריפוי מאלרגיות), שרונה יזרעאלי (תזונה קטוגנית, טיפול בבעיות זיקפה), אלירן דה-מאיו (ריפוי בתזונה, בתנועה ועוד), שאקטי מאי (תרפיית שתן), ד"ר גיל יוסף שחר (רפואת הרמב"ם), אביבה אברון (שיטת גאפס, סיוע לנפש ולאוטיזם דרך מערכת העיכול, לא-טבעונית) וג'נט מיכאיל (דמיון מודרך). גלריית הטיפוסים הצבעונית של המומחים בתחומם הופכת את הספר גם לחומר קריאה מרתק; בסוף כל פרק יש "עצה לדרך" ורשימת טיפים קצרים ומועילים לסיכום השיטה הנדונה.

קריאת הספר מחכימה ומאלפת ללא ספק, ואולי גם קצת מבלבלת, לנוכח ריבוי הדעות השונות והמנוגדות של חלק מהמומחים, אבל כל קוראת וקורא יוכלו לשאוב ממנו את המידע שמדבר אליהם ומתאים להם. חבל לי רק שנעדר מהרשימה המרפא החשוב ד"ר נאדר בוטו, מפתח הרפואה האינטגרטיבית המאחדת, המספקת תשובות משכנעות ויעילות לשאלות כמו: למה אנחנו נעשים חולים? מה מקורה של כל מחלה? מהו סרטן ואיך נרפאים ממנו? טלשיר סיפרה לי שהעדיפה לא לכלול אותו בספר מאחר שהוא כבר די מוכר ומפורסם, אבל לדעתי נחוץ היה לפחות להזכיר אותו, ולו בהקדמה או בסוף דבר, ולא להתעלם כליל מרופא וחוקר כמותו, ששיטתו מציעה פתרון למקרים שהרפואה הקונבנציונלית חסרת אונים ותשובות לגביהם (אני אישית ממליצה להיעזר בשירותי המרכז שלו - פרטים בגוגל - לכל בעיה רפואית שלא נמצא לה מזור). מלבד זאת, כאמור, הספר הוא אוצר רב-ערך ומתנה נפלאה לכל שוחרי הבריאות באשר הם (263 עמ', ערכה: תרצה פלור). באתר עברית אפשר לרכוש עותק דיגיטלי בהנחה ולקרוא פרק ראשון.

תכלת

bottom of page